Ochoz u Brna je svou polohou předurčena k velkému zájmu o bydlení. Tlaku na rozšiřování zástavby čelí většina obcí v okolí velkých měst. Navíc krása okolí naší obce láká k zabydlení ještě více, a proto je třeba nechat obec rozrůstat postupně tak, aby to umožnilo novým lidem se s obcí lépe sžít a současně se snažit i uchránit jedinečnost přírodního prostředí této lokality.

Na co bychom se v příštích letech chtěli v oblasti ŽP zaměřit:

– Využití obnovitelných zdrojů energie na obecních budovách (vybudování fotovoltaické elektrárny na nové přístavbě školy, solárních systémů pro kabiny a sokolovnu).

– Pořízení elektromobilu a vybudování dobíjecích míst využívajících především v letních měsících přebytků vyrobené energie k dobíjení (k dispozici i občanům obce).

– Příprava rekonstrukce budovy obecního úřadu (zateplení objektu, obnovitelné zdroje energie, rekuperace, využití dešťových vod).

– Zvyšování povědomí o problému klimatické změny formou osvěty a diskusí s veřejností. Prvním krokem je připravovaný „Klimatický týden bez odpadu“ navazující po covidové pauze na „Týden bez opadu“ konaný v roce 2019.

– Poradenská podpora pro občany za účelem získávání dotací (např. záchyt dešťových vod, fotovoltaické elektrárny).

– Výsadba zeleně, jako jsou sady a aleje v okolí obce, ale i zeleň v intravilánu, které snižují teplotu především v období letních veder.

– Podpora regionální produkce potravin (pořádání farmářských trhů, podpora prodeje přebytků zahrádkářů v obci prostřednictvím webových stránek, využívání regionálních výrobků).

– Vybudování připravované malé vodní nádrže V Luhu.

– Příprava projektů a žádostí o dotace na vybudování malých mokřadů v údolí Časnýře.

– Zvyšování zásaku srážkových vod vhodným technickým provedením dlážděných ploch, které to umožňují (polopropustné části, zasakovací objekty, retenční nádrže).

– Úprava prostředí na lokalitě Pod Skalkou po získání pozemků nad výstavbou. Jejich úprava do parkové podoby s místy pro odpočinek a relaxaci s krásným výhledem na obec. Vybudování oddechové plochy uprostřed lokality, která by sloužila ke scházení lidí i pro vyžití dětí a byla by vybavena podobnými přírodními prvky, jako jsou na zahradě u školky.

– Podpora snižování produkce odpadů.
a. Vhodná četnost svozu komunálních odpadů, která by měla odpovídat úrovni třídění odpadů ovlivněné osvětou o možnostech prevence vzniku opadů.
b. Větší podpora spolkovým akcím, které budou mít zajištěnou realizaci s minimální produkcí odpadu (točené nápoje, vratné sklenice, talíře, příbory).
c. Informování občanů o novinkách v oblasti bezobalových obchodů a o jejich sortimentu.

– Zpracování obecní vyhlášky regulující pohyb koní (ve spolupráci s občany i zástupci vlastníků koní a majitelů objektů k jejich ustájení).

– Podpora zapojení mládeže do řešení problematiky životního prostředí (environmentální programy pro děti, poskytnutí témat a vedení/podpora např. při zpracování seminárních, bakalářských, diplomových prací v oblastech, které obec chce řešit a které jsou uvedeny výše).

Je to mnoho věcí a témat, a proto bude třeba pomoci všech ochotných lidí, kteří vnímají neutěšený stav životního prostředí, které člověk zcela zásadním způsobem přetváří po celé planetě. Bohužel v drtivé většině je vliv člověka na přírodu negativní. Zkusme uchránit přírodní krásy nejen v naší obci, ale snažme se o to všude, ať už se zrovna nacházíme kdekoliv. Planeta Země je jenom jedna a budeme ji předávat našim dětem a ty zase těm svým. Snažme se, aby mohly žít aspoň v takovém prostředí, jako můžeme žít my.

Libor Mikulica

Leave a Reply